Домен продаётся. Связаться с владельцем

Інструмент для домашнього майстра

У даній статті ми розглянемо загальні характеристики побутового електроінструменту, його види, що існують, а також дамо рекомендації щодо правильного вибору та подальшого правильного використання цієї техніки — для Вас це корисний посібник домашнього майстра

Купуючи квартиру чи будинок, більшість з нас зупиняють свій вибір на варіанті помешкання, підготовленого “під ремонт”, тобто абсолютно "очищеного" від будь-якого оздоблення. Адже в кожного свій смак, і, таким чином, можна без витрат на підготовку проявити власні, чи майже власні, дизайнерські нахили, смаки та уподобання.

Найчастіше, для виконання робіт наймають професійних будівельників, але багато хто робить оздоблювальні роботи (хоча б деякі) самостійно, і не лише тільки з бажання зекономити, але і заради бажання зробити дещо своїми руками — не остання справа в наш час глобалізації та уніфікації. Та й в "звичайному" житті, не насиченому переїздами та ремонтами, часто хочеться зробити що-небудь нове, наприклад, повісити поличку для книг, картину, тощо. А в наших реаліях життя ще частіше треба щось зробити самому — перемістити розетку, відшліфувати крило авто, що зачепило паркан біля будинку і відремонтувати сам цей паркан.

Усі ці, а саме: будівельні, монтажні та оздоблювальні роботи, допоможуть виконати різноманітні, але однаково корисні електроінструменти. Але, оскільки за різноманітністю марок та моделей ринок електроінструменту можна порівняти хіба що з ринком комп'ютерної техніки, і купують інструмент надовго, а функціональність та корисність його набагато більша, ніж було сказано в цьому вступі, то вибрати вдалу модель, навіть абстрагувавшись від її ціни, виявляється непросто.

У даній статті ми розглянемо загальні характеристики побутового електроінструменту, його види, що існують, а також дамо рекомендації щодо правильного вибору та подальшого правильного використання цієї техніки — для Вас це корисний посібник домашнього майстра.

Отож, для початку, скажемо, що в основній своїй масі інструмент цей ручний і призначений для роботи однією чи двома руками, але, за допомогою додаткових пристроїв може використовуватись як настільний чи підлоговий. Додаткові рукоятки забезпечують більш повний контроль над інструментом та можуть виконувати ряд додаткових функцій (держателя обмежувача глибини, магазину для патронного ключа та насадок).

Для безпосереднього виконання операції використовується оснастка (свердло, бур, диск, шліфувальна пластина, долото, тощо), часто з системою швидкозатискного кріплення (від руки) SDS (SPECIAL DIRECT SYSTEM). За її відсутності для закріплення змінного інструменту застосовуються патрони. Основною незручністю під час їх використання є наявність патронного ключа, з причини ускладнення самої процедури заміни та проблем з його зберіганням.

Основною частиною механізму електроінструменту є редуктор. Хороший редуктор повинен мати невеликі розміри та забезпечувати великий обертовий момент. Сьогодні таким вимогам найбільшою мірою задовольняють редуктори з планетарною передачею.

Призначення. Інструмент буває, як вже згадувалось, побутовий та професійний. Відмінність між ними полягає в призначенні, конструкції та ціні, причому достатньо суттєва. Побутовий розрахований на менші навантаження, відповідно, його конструкція слабша, менша і ціна. Слабша — не значить гірша. Він виконує ті ж функції, що і професійний, і з тією ж якістю, але час безперервної роботи без наслідків для механізму і оснастки суттєво менший, та цілком достатній для дому. А на різницю в ціні краще купити ще один корисний і потрібний механізм.

Універсальність інструменту — це, до речі, ще один важливий момент. У багатьох виробників в модельному ряду є багатофункціональні моделі, які, окрім основної функції, виконують декілька додаткових, наприклад, дриль окрім свердлення виконує функції перфоратора, шуруповерту, тощо. Такий інструмент придатний для проведення невеликого об'єму робіт чи для використання у якості "чергового" в домашньому господарстві — на випадок, якщо слід щось підправити чи виготовити своїми силами.

Деякі виробники інструменту йдуть ще далі — пропонують набір, в який входить дриль, в якості основного силового модулю, та декілька насадок до нього: рубанок, кутова шліфувальна машина, дискова пилка, лобзик, тощо. Такий набір оформлюють зазвичай в вигляді чемоданчику "Для майстра". Якщо дриль оснащено ще й функцією перфоратору, то такий набір покриває усі запити. В той же час слід пам'ятати, що кожна операція потребує своєї потужності, оборотів інструменту та часу роботи, а робота на межі можливостей призводить до виходу з ладу. Тому, при досить регулярному використанні, краще зупинити вибір на інструменті з індивідуальними функціями, або ж з додатковими, якщо їх застосування складе не більш ніж 15-20% від об'єму робіт, що передбачаються.

Електроживлення. Електроінструмент випускається у виконанні для мережі та на акумуляторах. Інструмент для мережі живиться від змінного струму напругою 220 В. Купуючи такий інструмент, слід переконатися у ступені його безпеки (див. нижче), а також з'ясувати, чи адаптовано його для застосування в нашій мережі. Інструмент з живленням від акумуляторів має сенс використовувати лишу в випадку регулярних робіт там, де електричні джерела недоступні. Він, звичайно, зручний: немає прив'язки до джерела живлення, не потрібні шнури, що часто заважають у важкодоступних місцях. Суттєвою перевагою є можливість його використання в сирих приміщеннях. В той же час, він має відносно малу тривалість роботи між підзарядками і не призначений для довготривалого зберігання, оскільки більшість акумуляторів передбачає постійне використання.

Безпека. Електроінструмент, який підключено до мережі, є джерелом підвищеної небезпеки. Щоб не стати джерелом враження струмом з серйозними наслідками, він має мати надійний електричний захист. Більшість виробників мають в своїй гамі моделі з подвійною ізоляцією — для електричних та корпусних елементів конструкції. Купувати слід лише інструмент з надійною ізоляцією, і вибирати моделі, що мають захист від випадкового пуску (див. нижче).

Конструктивні особливості. Від того, наскільки зручним є інструмент, залежить комфорт та безпека роботи. Тому інструмент повинен бути якнайлегшим, корпус його повинен мати ергономічну, тобто зручну для тримання та роботи форму, а елементи управління повинні бути доступні. Правда, вибираючи між інструментом з редукторною коробкою з ударостійкої пластмаси та алюмінію, краще вибрати нехай і більш важкий, але куди більш міцний алюміній. І, звичайно, бажано, щоб інструмент мав приємний зовнішній вигляд. Адже хорошою та гарною річчю і працювати приємно, і робота спориться.

Важливі "дрібниці". Такими можна назвати різні функціональні особливості, електронні функції, тощо, що допомагають виконувати роботи та полегшують життя майстру, а, часто, і розширюють можливості інструменту.

Так, застосовуються функції електронного управління:

- плавний пуск — плавне, без ривків нарощування числа обертів;
- регулювання числа обертів — поступове нарощування числа обертів, пропорційно ступеню натискання на кнопку вимикача;
- постійність числа обертів — стабілізація числа обертів електродвигуна при зміні навантаження;
- установка числа обертів — установка числа обертів електродвигуна, що найбільш відповідає матеріалові, що обробляється;
- захист від перевантаження — обмеження величини струму, що подається на електродвигун машини під час його перевантаження, чи його вимкнення;
- захист від випадкового пуску — увімкнення основної кнопки складним, подвійним чи потрійним, ходом, або лише після увімкнення додаткової кнопки;
- швидка зупинка — швидке гальмування ланцюга, диску, шпинделя за допомогою запобіжного гальма з малим часом гальмування.

Одна з серйозних "дрібниць" — муфта граничного моменту, що захищає електродвигун інструменту від неприпустимих навантажень та збільшує строк його служби. Інша суттєва "дрібниця" — система реверсу (зворотного ходу), що необхідна при нарізанні різьби та роботі з шурупами, гвинтами, болтами та є обов'язковою для шуруповертів та гайковертів. Наявність же реверсу у перфораторів, ударних та звичайних дрилів вдало доповнює функції, які вони мають. А антивібраційна система найчастіше застосовується на ударних та відбійних приладдях для зниження рівня вібрації, що передається від інструмента майстру.

При покупці потужного та важкого інструменту бажаною є наявність в ньому обмежувача пускового струму. Такий інструмент більш плавно набирає оберти, не "смикається" в руках і не створює небажаного навантаження на електромережу. Нарешті, для інструменту з великим виділенням пилу (шліфувальні машини, лобзики, рубанки, фрези) бажано мати адаптер — спеціальний патрубок на корпусі інструменту, за допомогою якого можна підключати пилосос. Для зручності використання електроінструмент часто комплектується спеціальними чемоданами для перенесення і зберігання інструменту. Чемодан, як правило, виконано зі зносо- та ударостійких матеріалів і передбачає місця для пристроїв та змінного приладдя.

На українському ринку представлено електроінструмент багатьох фірм з різних країн світу. Так, це інструмент фірм ATLAS COPCO (Швеція), BLACK&DECKER (США), BOSCH (Німеччина), Festool (Німеччина), Hitachi (Японія), МАКITА (Японія), METABO (Німеччина), SPARKY (Болгарія), SKIL (Нідерланди), KRESS (Німеччина), Фіолент (Україна) та інші. Щодо вибору торгової марки, то тут необхідно зауважити наступне: усі фірми-виробники пропонують однаковий базовий перелік електроінструментів, до якого входять: дрилі прості та ударні; перфоратори; відбійні молотки; кутові та прямі шліфувальні машини, вібро- та стрічкові шліфмашини; борознороби; рубанки; лобзики; фрезери; дискові пили. Відрізняється ж асортимент фірм наявністю у виробничій програмі додаткових пристроїв, функціональними особливостями інструментів, тощо. Окрім того, сьогодні, завдяки технічному прогресу, більшість моделей різних фірм, створених для роботи в певних умовах, мають приблизно однакові характеристики. Основним критерієм вибору тому стає наявність розвиненої мережі сервісних центрів і, як наслідок, можливість швидкого техобслуговування чи ремонту. В цьому сенсі більш пріоритетною є продукція концернів Bosch, Black&Decker та Metabo.

Вибирати конкретну модель інструменту слід з врахуванням видів робіт, що найбільш часто виконуються. Електроінструмент повинен дозволяти виконувати їх з максимальною ефективністю та зручністю.

Електродрилі є найбільш розповсюдженим електроінструментом, так як операції, що вони виконують, посідають чільне місце при монтажних та ремонтних роботах. За допомогою дриля можна виконувати свердлення отворів в різних матеріалах (дерево, пластмаси, різні метали, тощо). Це основна функція електродриля, але, зі змінними насадками дриль може перетворитися в шуруповерт, міксер (для розмішування клею та негустих мастик) і навіть шліфувальний інструмент (щоб зачистити стару фарбу на фасаді дачі чи нагострити інструмент). Може виникнути потреба свердлити в цеглі чи бетоні, що зробити за допомогою звичайного дриля важкувато. У цьому випадку оптимальний варіант полягає у використанні дриля ударної дії.

Побутові, більш легкі та універсальні перфоратори (масою до 4 кг, потужністю 600–1100 Вт та силою удару 1,8–4 Дж) дозволяють виконувати свердлення, свердлення з ударом, виготовлення штробів, роботу з шурупами, нарізання різьби, роботу з бурильними коронками. Для них характерною є наявність антивібраційної системи і муфти граничного моменту. Вони є незамінними і в ході підготовчих робіт (зрубання старої плитки, штукатурки, обробка відкосів), і для різних монтажних операцій — свердлення отворів під дюбеля, розетки, розпаювальні коробки, тощо. Функція довбання в перфораторах відіграє другорядну роль та передбачає лише епізодичне використання інструменту в якості відбійного молотка.

Шуруповерти підійдуть, якщо передбачається робота з великою кількістю шурупів та гвинтів, при цьому найбільш зручним буде акумуляторний варіант з пістолетною рукояткою, що дозволяє максимально повно передавати осьовий момент, а тому є найбільш універсальною. Шуруповерти дозволяють економити фізичну силу, швидко і легко виконувати важку ручну роботу. Велике значення для шуруповерту має регулятор швидкості, чи, висловлюючись професійною мовою, — муфта регулювання обертового моменту. На різних інструментах буває від 5 до 23 позицій. Саме від цього пристрою залежить, як точно Ви завернете шуруп, та чи залишиться його шляпка на поверхні, а не зникне в глибині матеріалу разом с вашими трудами. Часто шуруповерти мають додаткову функцію свердлення і можуть використовуватись у якості дриля.

Лобзикові пили використовують для розпилювання — важливої і досить частої операції при оздобленні свого будинку — пиляють труби, каркасні рейки, паркет, різноманітні панелі. Застосовуються вони і для робіт по дереву, металу, кераміці та іншим матеріалам. Різноманітність матеріалів, що обробляються, забезпечується застосуванням для кожного матеріалу відповідного змінного пиляльного полотна. Також, щоб врахувати особливості матеріалів, електролобзики оснащують регуляторами числа різів — чим твердіший матеріал, тим число різів менше. Лобзик зручний для високоточних пропилів будь-якої траєкторії з кутом нахилу до 45° в обидва боки. Окрім цього, усі сучасні електролобзики мають багатоступеневий маятниковий хід — режим підрізки, що дозволяє пиляльному полотну при русі вниз відхилятися назад, ніби підпилюючи матеріал попереду себе. Застосовувати маятниковий хід радимо лише при прямих різах.

Часто виникає ситуація, коли необхідно обідрати, відшліфувати чи відполірувати які-небудь поверхні чи заготовки. Вручну такий процес може зайняти багато годин, днів, чи навіть тижнів. Ось для обдирання, шліфування та полірування різноманітних матеріалів, починаючи від дерева (наприклад, необхідно підготувати для лакування паркет у кімнаті), і закінчуючи необережно пошкрябаними дверцятами автомобіля, існує цілий клас електроінструментів, що звуться шліфувальними машинами (прямі, стрічкові, вібраційні). У якості оснастки використовуються пальцеві шліфувальні штифти, шліфувальні круги, конічні шліфувальні насадки та виті круглі щітки. Машини, призначені для роботи з шліфкругами, комплектуються захисним кожухом. Однак, це найчастіше професійний інструмент, а ось в домашньому господарстві часто може знадобитися відрізна чи кутова шліфувальна машина (більш відома, як "болгарка"). Головне призначення цього інструменту — різання бетону і металічних елементів конструкцій. Болгарки розрізняють за потужністю і діаметром різального диску. Окрім того, даний інструмент може бути укомплектовано відрізним столом для точного різання металу, а також алмазними чи твердосплавними чашечними кругами для шліфовки бетону.

Дискові пили здійснюють поздовжні та поперечні пропили в дереві. Застосовуючи різні диски і при наявності регулятору числа обертів, Ви успішно здійсните розпилювання ДВП, ДСП, пластиків, гіпсокартону, а також газобетону, акрилового скла, алюмінію, міді та інших кольорових металів, тощо. Для заміни можна купувати диски різних фірм, однак, при виборі слід пам'ятати діаметр посадочного отвору та максимальний діаметр полотна Вашої дискової пили. Перший покаже, чи підійде диск для Вашої моделі, а другий необхідно знати для того, щоб діаметр пиляльного полотна не перевищив гранично допустимі параметри пили. Для точного різу застосовуються направляючі шини. Диск пили для безпеки закрито маятниковим захисним кожухом. Глибина та кут пропилу плавно регулюються. Пила ножовочна призначена для різки металу, труб, профілів, а також деревини. Такі пили мають маятниковий рух, а в якості оснастки до них застосовуються напилок, рашпіль, металева щітка. Є і додаткове приладдя: затискач для різки труб; підставка для пиляння дров. Ланцюгова пила здійснює розпилювання колод, брусу, плит з дерева. Дозована змазка ланцюгу відбувається автоматично.

Для того, щоб "погладити" дерево, тобто зробити його гладким та рівним, застосовується рубанок. Крім використання електрорубанку як "ручного" інструменту, його можна встановити нерухомо, в результаті чого він перетворюється в стругальний верстат. Сучасний рубанок має дві ручки: одна потрібна, щоб міцно тримати інструмент та притискати його до поверхні, що обробляється, а друга — щоб рухати рубанок в потрібному напрямку. Ця ж, передня ручка забезпечує і неперервну установку глибини стругання навіть під час роботи. Електричним рубанком, так само як ручним, стругати слід за напрямком волокон деревини. Є у електрорубанка ще одна корисна функція — за його допомогою дуже легко виконувати роботу з вибірки четверті чи фальца. Для цього використовується додатковий кутовий упор (лінійка), що обмежує ширину стругання та допомагає "тримати" прямий кут між рубанком та краєм бруска чи дошки.

Є і інші види інструменту. Багато з них не мають різниці між побутовим і професійним застосуванням, і, звичайно, ніхто не заборонить Вам мати їх у себе вдома. Так, пістолет гарячого повітря (технічний електрофен) придатний для паяльних та лудильних робіт, зварювання пластмасових профілів. Степлер — дуже зручний інструмент, за допомогою якого можливо легко та швидко оббити новою тканиною стілець чи диван, обшити дошками кімнату. Степлери бувають з ручним та електричним приводом, до речі, останні працюють автоматично, виконуючи (в побутовому виконанні) до 20 ударів на хвилину. Кабельні степлери призначаються для фіксації низьковольтних дротів; молотковидні степлери застосовують для робіт, де важливою є швидкість, а не точність, наприклад, для кріплення утеплювача під підлогою чи рубероїду на покрівлі. Ще один хороший спосіб кріплення — за допомогою термоклею, що плавиться та наноситься термоклейовим пістолетом. Розплавлений клей застигає дуже швидко — буквально через пару хвилин склеєні деталі вже можна обробляти. Для того, щоб клей затвердів не надто швидко, поверхню деталей, що склеюються, слід прогріти праскою чи феном. Для склеювання різних матеріалів застосовують клеї різного типу та кольору.

Існують також ножиці по металу, будівельні пилососи та інша корисна техніка.

Зрозуміло, що для кожного інструменту існує своя номенклатура оснастки (свердла, бури, диски, долота, шліфувальні пластини, тощо), тобто приладдя, за допомогою якого виконуються функції інструменту. Воно є невід'ємною частиною, якість якої впливає на загальну працездатність пристрою, тому при його виборі слід керуватися рекомендаціями виробника інструменту та властивостями виробу, що купується.

Вибір конкретного виробу. Якщо модель електроінструменту обрана, і вона відповідає усім вимогам, то слід приступити до вибору конкретного виробу. Не треба брати перший же виріб, запропонований продавцем, — так можна купувати інструмент лише провідних виробників, у яких добре відпрацьовані як технологія, так і вихідний контроль.

Проведіть декілька тестових увімкнень двох чи трьох виробів. Ціль цих увімкнень — визначення якості зборки силових вузлів інструменту. Обраний виріб увімкніть та, після набору максимальних обертів, вимкніть. Зверніть увагу на те, як він зупиняється. Зниження обертів повинно бути плавним, поступовим. Якщо виріб зупиняється плавно, а в шумі механізму, що обертається, не проявляються окремі не часті стуки — це те, що треба.

На завершення, слід відмітити наступне. Хороший електроінструмент — не означає автоматично якісний результат. Необхідно не лише правильно вибрати інструмент, але й правильно застосовувати його. Інакше роботу буде перервано та затьмарено розчаруванням, як в самій моделі, так і в її виробникові.

Так, необхідно не допускати перевищення максимального навантаження двигуна, що визначається такими параметрами, як допустимий розмір робочого інструменту: діаметр свердла, бура, шліфувального кругу, глибина пропилу та інше. При їх перевищенні електродвигун буде працювати з перевантаженням та, зрештою, вийде з ладу. Необхідно не допускати довгої неперервної роботи електроінструменту під навантаженням на помітно знижених обертах (на слух) у порівнянні з обертами холостого ходу, і, тим більше, затиснення (блокування) інструменту, інакше він згорить на протязі декількох секунд. Слід відмітити, що більшість виробників випускають моделі, що мають спеціальну муфту для запобігання блокуванню. Після роботи на понижених обертах не слід негайно вимикати електроінструмент, щоб запобігти локальному перегріву, треба, щоб він попрацював деякий час (більш, ніж 1 хв.).

Треба чітко дотримуватись вказаних в інструкції з експлуатації термінів заміни (додавання) змазки та її кількості. Заміну змазки та очистку внутрішніх поверхонь необхідно здійснювати у спеціалізованих майстернях.

Окрім того, більшість виробників рекомендують для досягнення найкращих результатів роботи використовувати власні витратні матеріали та приладдя.

При необережному поводженні та зберіганні, а особливо в умовах будівельної площадки, в середину корпусу електроінструменту можуть потрапити дрібні тверді предмети. При обертанні деталей електродвигуна ці предмети рвуть дроти обмоток якоря. Тому необхідно слідкувати за чистотою ящиків, де зберігається електроінструмент, і при перервах в роботі класти його на чисті місця.

Профілактичне обслуговування необхідно здійснювати при підвищенні шуму під час роботи електроінструменту чи при погіршенні його робочих характеристик. Профілактика полягає в повному чи частковому розбиранні інструменту, очистці, змазці та заміні (за необхідністю) деталей, що зношуються. Своєчасна заміна порівняно дешевих деталей, що швидко зношуються (підшипників, щіток, тощо), дозволить зберегти більш дорогі деталі довгострокового використання, що, зрештою, призведе до економії в експлуатації інструменту. Профілактика повинна проводитися у спеціалізованій майстерні. Точних термінів проведення профілактики немає, тому що вона залежить від інтенсивності використання інструменту, навантаження під час роботи, забруднення місця роботи. Приблизно можна вважати, що при професійному використанні інструменту (6-8 годин на день) профілактику слід виконувати один раз на місяць, а при використанні електроінструменту в побутових цілях (1-3 години на тиждень) — один-два рази на рік.

Автор: Сергій Редчиць
Джерело: http://www.technohit.com.ua