Домен продаётся. Связаться с владельцем

Як в межах закону обдурити квартплату

Заощаджуємо на оплаті комунальних послуг. Щоб зменшити рахунки з квартплати, поставте водоміри, двоклавішний унітаз і підключіть пральну машину до змішувача

     Такого цінового удару українці не випробовували давно. Якщо весняно-літні "пробні" подорожчання газу й електрики на 15-85% громадяни ще якось переварили, то прийдешнє з 1 грудня більш ніж трикратне підвищення тарифів на "комуналку" преболяче вдарить по сімейному бюджету багатьох. Але всі ці витрати можна істотно зменшити, якщо навчитися дбайливо розпоряджатися ресурсами, що дорожчають. До речі, через подібні випробування проходили в різний час всі цивілізовані країни. І сьогодні вони примудряються витрачати набагато менше нашого при незрівнянно більш високій якості життя. Отже, починаємо заощаджувати.

 

     Вода рахунок любить

 

     Установка водомірів і раніше давала безсумнівний виграш. А у світлі прийдешнього подорожчання подальше життя за нормами, що нав'язуються нам комунальниками, стає просто недозволенною розкішшю. За встановленим нормативом, кожному з мешканців запропоновано використати за місяць 5,5 кубометра холодної води та 3,5 - гарячої. Це по 9 кубів на місяць або по 300 літрів за добу на "ніс" - півтори ванни! Щоб їх "випити", треба, щоб вода текла із крана безупинно. Тоді як насправді, як показує багаторічний досвід застосування водомірів (у тому числі й автора), реальна витрата десь утроє менше. До того ж, багато хто пропадає на роботі допізна й користується водою тільки три години зранку й вечором. А під час відпустки або відрядження споживання й зовсім нульове. Виходить, що ми платимо не за надану послугу, а щось схоже на податок на воду, причому, дуже великий. В той же час, чим більше мешканців в будинку обзаводиться лічильниками, тим більше доведеться платити "відказникам" (понад зазначені норми), оскільки на них розкладаються всі невраховані залишки. Для наочності прикинемо, скільки заощадить середньостатистична родина із чотирьох осіб при переході на лічильники. Беремо оптимальний випадок, коли при встановленні не потрібні додаткові витрати на зварювання та інше. Зрозуміло, що чим більше людей прописано у квартирі, тим швидше окупаються лічильники й більшою буде економія.

 

     3 способи встановити водоміри

 

     1) Зверніться в ЖЕК або до сантехника ЖБК

 

     Прилади можна придбати самому на базарі або в магазині. При цьому простежте, щоб була оформлена гарантія. У тому числі зверніть увагу на дату, з якої вона починається (може бути не з дати продажу, а з дати випуску). Але краще довірити покупку сантехникові ЖЕКа або ЖБК, який і буде їх встановлювати, оскільки він зацікавлений, щоб лічильники потім нормально працювали й до нього не було претензій. Крім того, звичайно в таких майстрів налагоджені канали поставки приладів (обмовите, яку марку ви хочете), і менше ймовірність того, що вам підсунуть бракований екземпляр. Після встановлення прилади опломбуються й знімаються їхні початкові показання.

 

     Кращими вважаються німецькі й французькі лічильники, які коштують 120-150 грн. (як доказ якості: гарантія 2-3 роки). Паганенькі вітчизняні (гарантія 4-6 місяців) ідуть "від" 65 грн.

 

     Набір комплектуючих (кульові крани, зворотні клапани й фільтри) потягне від 15 до 35 грн.

 

     Ціна за встановлення приладів: 150-300 грн., залежно від зручності розташування точки врізання й необхідності застосовувати зварювання.

 

     Опломбування коштує 10-12 грн.

 

     РАЗОМ: 320- 500 грн. (без зварювання)

    
     2) "Усе включено"

 

     Встановлення "під ключ" через спеціалізовану фірму (обов'язково попросіть пред'явити ліцензію на здійснення таких робіт). Знайти таку фірму можна в "жовтих сторінках", краще - за рекомендацією знайомих.

 

     Варіант гарний тим, що разом з найменшими витратами часу й сил ви отримуєте ще й гарантію на обслуговування лічильника (6 міс). Тобто, якщо раптом труба, на якій встановлений лічильник, потече, фірма зробить ремонт безкоштовно (тоді як ремонт через ЖЕК обійдеться в 30- 50 грн.). Фірми працюють із певними марками водомірів, які вважаються оптимальними - це теж плюс.

 

     У скільки обійдеться:

 

     За "вживлення" двох водомірів через фірму треба викласти 400-420 грн. при неускладнених випадках (на обох трубах повинна бути рівна ділянка довжиною 40-45 см) і до 550 грн., якщо буде потрібно зварювання.

 

     3) Самодіяльність

 

     Лічильники купуються самостійно на базарі та встановлюються знайомим сантехником дядьком Васею за півлітра. Але потім їх однаково треба буде узаконити через ЖЕК. Тут можуть виникнути претензії: наприклад, непрофесійно проведене врізання в трубу, що здатне викликати прорив і потоп. Тоді опломбування не відбудеться.

 

     У скільки обійдеться

 

     Практично за ціною водомірів.
     Опломбування: 10-12 грн.
     Разом: 140-250 грн.

 

     Секрети народних умільців

 

     1)Беруть досить потужний магніт і підносять його до лицьової частини лічильника. При цьому колесо крильчатки піднімається, і вода тече повз нього. Правда, цей спосіб застосовується тільки для старих моделей водомірів, у яких колесо виготовляло з металу. Розробники врахували це слабке місце й нові моделі до магніту абсолютно нечутливі. Увага! Вищевказані маніпуляції з магнітом може закінчитися тим, що колесо лічильника може не повернутися в початковий стан, тобто лічильник стане непридатним. І замість економії горе-пірат отримає головний біль у вигляді розборок із комунальниками та - необхідності його заміни. Умільцеві доведеться розрахуватися за за деякий проміжок часу за дорогими нормативами, навіть якщо він весь цей час не жив вдома.
 
     2)Хоча після введення обов'язкового встановлення разом з водоміром зворотних клапанів життя для злодійкуватих споживачів істотно ускладнилося, але умільці стверджують, що й зараз існують способи змусити крутитись лічильник у зворотному напрямку (раніше такого ефекту домагалися, підключаючи до водопроводу "вихлопну" трубу пилососа). Таких грамотіїв без зайвого клопоту можна відшукати на господарських ринках типу "Юність" та "Караваєви дачі". За свою працю вони візьмуть пару-трійку червінців.

 

     Економія на техніці

 

     Всупереч розхожій омані, сучасні пральні машини витрачають воду набагато ощадливіше, ніж господарки при ручному пранні.

    

     Мінімум один-два кубометри води допоможе заощадити імпортний компакт із двома клавішами зливу на бачку: одна дає ощадливий злив, друга - звичайний.

 

     Два способи обдурити електролічильник

 

     1) Повертаємо назад!

 

     Старий добрий спосіб злодійства електрики - за допомогою спеціальних саморобних пристроїв, які вам виготовить будь-який умілець за 50 грн. ("місця перебування" самодєлкіних - радіоринки). "Прилад" підключається до лічильника (кожному - хоч старої, хоч нової конструкції), диск якого починає крутиться у зворотному напрямку. Так що, якщо побажаєте, можна зробити так, що не ви державі будете винні, а вона - вам (жарт!). Правда треба відзначити, що цей спосіб діє тільки на старих лічильниках. Якщо поставити такий "прилад" на новий лічильник, то він стане непридатним. І замість економії ви отримаєте зайві витрати.

 

     2) Піратська розетка

 

     Можна простягнути у квартиру піратську розетку, підключившись до позаквартирних або позабудинкових мереж. Наприклад, у багатьох серіях 16-поверхівок за проектом існує додаткова лінія в коридорах, яку можна пристосувати для таких непорядних цілей.

 

     До чого може призвести

 

     Енергетичні служби про всі ці примочки, звичайно ж, прекрасно інформовані, але зробити мало що можуть, оскільки операція "Ы" звичайно проводиться вночі, і довести нічого не можна.

 

     Але врахуйте, якщо новоявленого "Кулібіна" таки спіймають на злодійстві на місці злочину або лічильник раптом виявиться неопломбованим, інспектор нарахує йому штраф, виходячи з максимально можливого споживання "струму" за весь період з моменту останньої перевірки аж до виявлення порушення. Тобто підрахують і просумують потужність всіх електроприладів, наявних вдома, і помножать її на кількість днів і на 24 години на добу. Після оплати такої квитанції бажання до подібних до експериментів напевно пропаде.

 

     А якщо у квартирі - холодні батареї?

 

     Якщо у квартирі холодно, а із крана тече холодна водичка, готуйтеся захистити свої права. Відповідно до постанови КМ №630 від 21.07.05, якщо температура у квартирі впала до 12— 17°С, оплата за опалення повинна бути знижена на 5%, якщо нижче 12°С, за такі "послуги" з вас не вправі взяти ні копійки. Гарячою вважається вода від 50°С и вище. Із крана тече рідина температурою 45—49°С, за неї треба платити на 10% менше тарифу, якщо 40—44°С платіть на 30% менше. Нижче 40°С — плата береться як за холодну. Щоб домогтися справедливості, треба подати заяву в ЖЕК. Якщо відтіля протягом 3 днів не з'явився представник для перевірки й складання акту - не біда: можете самостійно написати акт-претензію, під яким повинні підписатися не менш трьох сусідів або голова будинкового комітету. Цей документ подайте в ЖЕК, а якщо не відреагують - звертайтеся в Держстандарт.

 

     Як витрачати менше струму?

 

     Освітлення

 

     Замінити "лампочки Ілліча" на енергозберігаючі люмінесцентні. При потужності 10-20 Вт вони споживають "струму" в 5 разів менше, а світловий потік дають такий же, як 40-80-ватні лампи накалювання.
Замінити вимикачі типу "Вмик./Вимк."на дімери. З їхньою допомогою інтенсивність освітлення можна плавно регулювати.

Частіше використовувати місцеве овітлення, замість центральних багатолампових люстр.

 

     Побутова техніка

 

     При покупці побутової техніки звертайте увагу на клас економічності - від А до G. Клас А - дуже економічні, В - менш економічні й т.д.
 
     Стара (особливо радянських часів) техніка споживає більше електрики, ніж сучасна.

 

     Холодильники

 

     Агрегати із системою "no frost" менш економічні, ніж звичайні.

 

     Не допускайте наростання сніжної "шуби": чим вона більше, тим більше холодильник буде витрачати "струму" на її підтримку.

 

     Не ставте холодильник поруч із джерелами тепла: це різко збільшує витрату току.

 

     Електроплити

 

     Найбільш економічна варильна поверхня - склокераміка. Але вона повинна бути абсолютно чистою та сухою, інакше зменшується тепловіддача від конфорки, а отже, витрачається більше "струму".

 

     Не кип'ятіть воду для супу або каші на електроконфорці, набагато ефективніше зробити це в чайнику, а потім перелити в каструлю.

 

     Посуд для електроплит повинен мати зовсім рівне дно, з діаметром, що відповідає конфорці: там, де немає стикання, немає тепловіддачі.

 

     Енергозберігаючий посуд з нержавіючої сталі із дном, що акумулює, і скляними кришками (щоб рідше відкривати) дозволяє скоротити час готування їжі в 1,5-2 рази. Розігрівати їжу економичніше в мікрохвольовці.

 

     Пральну машину можна самостійно підключити не до холодної труби, а до змішувача. Тоді не доведеться витрачати електрику на нагрівання води. Сучасні пральні порошки настільки ефективні, що навіть сильні забруднення прекрасно відпирають при 60 градусах, а не дуже брудну білизну сміливо періть в холодній воді.

 

     Завантажуйте машину повністю. Витрата "струму" і води практично не залежить від завантаження.