Домен продаётся. Связаться с владельцем

Вибір котла для будинку

Якщо ви вирішили будувати приватний будинок, то ще на етапі проектування вам слід прийняти цілу низку важливих рішень. Якщо дизайн та інтер'єр - це питання з галузі творчості, то є питання, які мають вирішуватись з позицій жорсткого прагматизму. Тобто для будь-якого житла найважливішими є комунікації: енергопостачання, водопостачання, каналізації і опалення. І саме якість опалення впливатиме на те, наскільки комфортним буде ваше життя у новому будинку, та скільки грошей ви витрачатимете на його утримання, особливо взимку.

До речі! На нашому сайті Ви так само можете ознайомитися з ціновими пропозиціями на котли

Коли слід починати?

Найчастіше будувати приватний будинок починають весною чи влітку. Ще на етапі проектування, до моменту, коли буде закладено перший фундаментний блок, Ви вже повинні точно знати, якою має бути система опалення, щоб потім не довелося ламати стіни, добудовувати димар чи приміщення котельної. Також слід врахувати, що пік продажів опалювального обладнання розпочинається в кінці літа та на початку осені. Тому в цей час Вам буде непросто знайти хороших спеціалістів для проектування та монтажу системи опалення.

З чого складається система опалення?

Якщо стисло, то основним пристроєм в системі опалення є котел. Саме від нього нагріта вода чи антифриз за допомогою циркуляційного насосу (у системі з примусовою циркуляцією) чи за допомогою природної циркуляції надходить у радіатори та віддає тепло, нагріваючи повітря у вашому будинку.

Плюсами системи з примусовою циркуляцією є:
- комфорт (можна підтримувати задану температуру в кожній кімнаті, економлячи пальне),
- більш висока якість системи,
- невеликий діаметр труб,
- менша різниця температур гарячої води, що виходить з котла, та охолодженої, що до нього надходить (це збільшує термін служби котла).

До мінусів можна віднести той факт, що насос працює від електрики. Тобто без електрики він не працює. Тому в нашій країні, використовуючи такий котел, слід подумати про систему аварійного електропостачання для циркуляційного насосу. Це може бути дизельний генератор або акумулятор (UPS - джерело безперебійного живлення).

В системі з природною циркуляцією насоса немає. Вода в системі рухається в наслідок того, що, як відомо з курсу шкільної фізики, гаряча вода є більш легкою (внаслідок нижчої щільності), тому піднімається вгору, а холодна - опускається донизу. Для такої системи використовуються труби більшого діаметру, регулювання температури в окремих приміщеннях є неможливим - доводиться обігрівати весь будинок, тому витрати палива є значно більшими.

Можна ще багато розповідати про особливості різних систем, способи розведення гарячої води по приміщенням, тощо, але, оскільки мета нашої статті - вибір котла, тому на цьому питанні і зупинимось детальніше.

Який вид палива є оптимальним?

Перш за все вам слід визначитися, використання якого палива є більш вдалим для вас та місцевості, де знаходиться будинок. Існують наступні варіанти: газ, рідке (дизельне) пальне, електрика, тверде паливо (вугілля, дерево, кокс тощо).

Газові котли

Якщо до вашого будинку підведено газопровід, то, в більшості випадків, оптимальним вибором є газовий котел, тому що на сьогодні це поки що найдешевший вид палива.

Переваги газових котлів:

 • 1. Простота в експлуатації: магістральний газ подається постійно (є котли, що можуть працювати від балонного газу, але це дуже дорого).
 • 2. Дешеве паливо при високому ККД.
 • 3. Може обігріти приміщення великого розміру.

  До недоліків слід віднести:

 • 1. Перед встановленням газового котла необхідно одержати відповідні дозволи та оформити певні документи. При цьому слід врахувати, що дотриматись усіх вимог та нормативів у нашій державі майже неможливо, тому доведеться "домовлятись". При цьому, оскільки газ - це потенційна небезпека, то кожна організація намагається зняти із себе зайву відповідальність. Але часто оформлення документації бере на себе монтажна фірма (сервіс) за окрему плату.
 • 2. Багато хто вважає газовий котел небезпечним, тому що є відкрите полум'я та можливий витік газу.
 • 3. Часто буває, що тиск у газопроводі то підвищується, то знижується. Через це полум'я пальника стає то більшим, то меншим. Буває, що полум'я настільки маленьке, що вогонь спалює сам пальник. І навпаки: якщо полум'я занадто велике, перегрівається котел (у результаті може "прогоріти" корпус котла). Правда, існують спеціальні, виносні пальники. Такі пальники коштують приблизно 1500 доларів (майже в таку ж суму обійдеться і сам котел).
 • 4. Для газового котла необхідні димар і добре провітрюване приміщення з окремим виходом на вулицю. При цьому потрібно, щоб котел не стояв упритул до стіни або між двома стінами. Крім того, потрібно, щоб вільно відкривалися двері в приміщення: для горіння ґнота і для роботи пальника необхідний приплив кисню. Котел потрібно встановлювати на відстані 30-50 см від стін, у залежності від моделі і розміру котла.
 • 5. Газовий котел повинен бути обов'язково оснащений автоматикою, що запобігає витоку газу і перекриває газову трубу, якщо раптом такий витік станеться.

  Газові котли бувають настінними та традиційними, що встановлюються на підлогу.

  В традиційних котлах теплообмінник, як правило, зроблено з чавуна чи сталі. Сталеві - легші, не бояться ударів під час транспортування. У чавунних теплообмінник є товщим, що продовжує термін його служби, але більш крихким.

  Настінні котли - це комплексний пристрій, у якому, як правило, міститься не лише нагрівач, теплообмінник та пристрій для управління, але ще й один або два циркуляційних насоси, розширювальний бак, манометр, термометр, система безпеки тощо.

  Принциповою відмінністю, у більшості випадків, між настінними котлами і котлами, що встановлюються на підлогу, є матеріал, з якого виготовлено теплообмінник. У настінних котлах це мідь, а в стаціонарних - або сталь, або чавун.

  Переваги настінних котлів:

 • низька вартість
 • компактні розміри
 • невелика маса
 • придатність для систем поквартирного опалення

  Основні недоліки настінних котлів:

 • менший термін служби
 • обмеження за потужністю (не більше 31-35 КВт)
 • обмеження при використанні антифризу (більшість виробників забороняє заливати антифриз у свої котли)
 • велика чутливість до якості (чистоти) теплоносія і водопровідної води.

  За способом викидання відпрацьованих газів котли діляться на моделі з природною та примусовою тягою.

  В котлах з примусовою тягою гази відводяться назовні через спеціальний шланг за допомогою вентилятора, вбудованого в котел. Котли з природною тягою потребують будівництва димаря. Загалом, чим вищим буде димар, тим кращою буде тяга. Існують також моделі з так званим коаксіальним димарем. Такий димар - це двошаровий шланг, по одному каналу якого до котла потрапляє необхідне для горіння повітря (при цьому кисень у приміщенні, де стоїть котел, не згоряє), а по іншому - відводяться назовні продукти згоряння. За сьогоднішніми стандартами такі котли можна використовувати навіть для опалення міських квартир до 9-го поверху включно, адже приробити димар до багатоповерхового будинку неможливо.

  Електричні котли

  Електричний котел
  Наведемо переваги і недоліки цього виду котлів.

  Переваги:

 • 1. Електрокотел вважається найбезпечнішим: у ньому немає відкритого полум'я.
 • 2. Простота в монтажі і експлуатації.
 • 3. Невеликий розмір.
 • 4. Електрокотли зроблено зі сталі, тому вони відносно легкі, їх можна вішати на стіну. Це заощаджує місце.
 • 5. Відсутня потреба в будівництві окремого приміщення і димаря (як для газових і рідкопаливних котлів).
 • 6. Не вимагають особливого догляду - не треба очищати їх від кіптяви (як газові і рідкопаливні котли).
 • 7. Працюють безшумно.
 • 8. Екологічність - немає шкідливих викидів і запахів.
 • 9. Зручні для людей похилого віку.

  Недоліки

 • 1. Необхідна окрема проводка, а якщо потужність котла більше 6 КВт, то потрібна трифазна мережа електропостачання (380 В).
 • 2. Обмеженість потужності (для обігріву великого будинку доведеться купувати декілька окремих агрегатів, наприклад, окремо для кожного поверху).
 • 3. Електрокотел має велике електроспоживання.
 • 4. Велика витрата електроенергії при низькому ККД.)
 • 5. Незручний там, де електрика зникає більше, ніж на добу.

  Електричний котел - простий пристрій. Основними його елементами є: теплообмінник, що складається з бака, що містить вмонтовані теплоелектронагрівачі (ТЕНи), блока управління і регулятора температури. Деякі виробники включають до комплекту циркуляційний насос, розширювальний бак, запобіжний клапан та фільтри.

  Електрокотли бувають однофазними (220 В) та трьохфазними (380 В). Котли потужністю від 12 кВт, як правило, бувають лише трьохфазними. Отож, такі котли вимагають певних розрахунків і організації системи електропостачання будинку. Для уяви про те, який кабель вам доведеться використовувати, наводимо таблицю:

  Потужність котла Площа зрізу кабеля для однофазних котлів Площа зрізу кабеля для трьохфазних котлів
  до 4 кВт 4,0 мм ²  
  до 6 кВт 6,0 мм ²  
  до 10 кВт 10,0 мм ²  
  до 12 кВт 16,0 мм ² 2,5 мм ²
  до 16 кВт   4,0 мм ²
  до 22 кВт   6,0 мм ²
  до 27 кВт   10,0 мм ²
  до 30 кВт   16,0 мм ²
  до 45 кВт   25,0 мм ²
  до 60 кВт   35,0 мм ²

  Котли зі змінними горілками для використання газу чи рідкого палива

  Якщо ви встановите котел такого типу ви матимете абсолютну автономію, що є досить важливим у нашій країні, де не можна сподіватись на стабільність постачання газу чи електрики. Крім того, котли зі змінними горілками є зручними у ситуації, коли газ до вашого будинку не підведено, а перспективи незрозумілі. Ви може спочатку використовувати горілку для рідкого палива, а після появи газу встановити газову. Але при цьому майте на увазі, що вартість навісної газової горілки може дорівнювати вартості котла.

  Витрати рідкого палива можна приблизно розрахувати за формулою:

  Витрати палива (кг/годину) = потужність горілки (кВт) х 0,1.

  При використанні рідкого палива вам знадобиться контейнер для його зберігання. Для цього доведеться придбати пластиковий чи сталевий бак місцевого, російського або іншого закордонного виробництва. Їх вартість коливається в межах 200-500$.

  Переваги таких котлів:

 • 1. Потужність рідкопаливних котлів - від 19 КВт, тому вони можуть опалювати великі приміщення.
 • 2. Для їхньої установки не потрібно спеціальних дозвільних документів (як для установки газових котлів).
 • 3. Використання дизельного пального обходиться набагато дешевше, ніж електроенергії.
 • 4. Високий ККД.

  Недоліки:

 • 1. До будь-якого рідкопаливного котла слід придбати і приєднати спеціальний резервуар для дизельного палива.
 • 2. Необхідно окреме приміщення з витяжкою.

  Котли на твердому паливі

  Паливом для таких котлів можуть бути дрова (дерево), буре чи камінне вугілля, кокс. Існують моделі, що можуть працювати на всіх видах палива, або такі, що працюють лише на одному, але дають вищий ККД.

  Якщо раніше такі котли були досить примітивними і майже не мали автоматики, то сьогодні це твердження вже не є вірним. Значна частина сучасних котлів можуть автоматично підтримувати задану температуру води. Це досягається за рахунок опускання та піднімання заслінки, що уповільнює чи прискорює горіння. Такий пристрій не потребує електроенергії.

  Звичайно, такий котел вимагає правильно організованого димаря для відведення продуктів згоряння. Тяга залежить, в першу чергу, від висоти димаря.

  Потужність котла, кВт Площа зрізу, мм Мінімальна висота димаря, м
  16 200x200 6
  32 200x200 10
  45 200x200 12

  Якщо говорити про новинки, то слід згадати про піролізні котли. Їх головною перевагою є високий для такого типу котлів коефіцієнт корисної дії (ККД) - до 85%, і простота регулювання потужності. Відмінністю таких котлів від звичайних моделей є те, що в них горять не самі дрова, а газ, що виділяється з деревини під впливом високої температури. При такому згорянні майже не утворюється попіл та сажа.

  Твердопаливний котел підходить для літнього будиночка площею до 60 кв. м.

  Переваги: Якщо Вам під силу самостійно заготовити запас дров (і чималий), то Вам не доведеться витрачати гроші на паливо.
  Недоліки: Необхідно постійно стежити за топкою і підкладати дрова - автоматизувати цей процес неможливо.

  Котли, що працюють на декількох видах палива

  Рідкопаливний котел
  Нерідко зустрічаються котли з камерою для спалювання твердого палива й можливістю установки пальників, що працюють на газі і рідкому паливі. Це зручно у випадках, коли у Вас тимчасово або періодично немає змоги використовувати газ, чи просто є бажання мати про запас різні варіанти.

  Рідше зустрічаються котли, що можуть працювати як на газі, рідкому і твердому паливі, та мають вбудований ТЕН для електричного опалення. На перший погляд - це ідеальний варіант. Але, якщо поміркувати, то не так часто виникають ситуації, коли Вам знадобиться використання усіх видів палива. А якщо взяти до уваги, що такий котел нерідко коштує більше, ніж сума трьох окремих котлів, що працюють на перерахованих вище видах палива, то стає зрозуміло, що попит на такі котли обмежений.

  Головною перевагою таких комбінованих котлів є те, що вони можуть працювати на різних видах палива.

  Переваги: При відсутності одного палива може працювати на іншому.
  Недоліки: Більш висока ціна в порівнянні з монопаливним котлом.

  Вибір потужності котла

  Щоб підібрати котел потрібної потужності, що дозволить при мінімальних витратах енергоносіїв обігріти Ваше приміщення, слід врахувати наступне.

  Орієнтована потужність котла для добре утепленого будинку при висоті стель до 3 м визначається співвідношенням: 1 КВт потужності котла на 10 м2 опалювальної площі. Зрозуміло, що якщо Ваш будинок погано утеплений, або Ви хочете опалювати скляну веранду, то Вам буде потрібно збільшити потужність. Окрім того, бажано врахувати, що, якщо крім опалення Ви захочете за допомогою котла ще й одержувати гарячу воду, то необхідна потужність може збільшитися ще на 20-50%. Але остаточний розрахунок необхідної потужності варто довіряти лише спеціалістам-теплотехнікам - тут важливо не переекономити.

  Зорієнтувавшись, яка потужність вам потрібна, Ви зможете приблизно оцінити вартість устаткування та його параметри (розміри, вага тощо).

  І останнє, що стосується потужності котла. У рекламних буклетах або в інструкціях на котел вказується потужність, яку розраховано за умови нормального рівня тиску газу. У вітчизняних же мережах тиск часто є набагато нижчим і, відповідно, реальна потужність, котру буде мати котел, може істотно відрізнятися від зазначеної в його характеристиках (природно, в менший бік).

  Гаряче водопостачання (ГВП)

  Для одержання гарячої води можна поставити проточний або накопичувальний водонагрівач, що працює незалежно від котла, що забезпечує опалення. Водонагрівач може бути електричним або газовим, можливі і комбінації з твердим паливом. Газовий проточний водонагрівач часто називають газовою колонкою. Про газові й електричні водонагрівачі, як проточні, так і накопичувальні, Ви можете прочитати в іншій статті http://www.lavka.mobi/article/34/).

  У даній же статті ми розглянемо варіанти підготовки гарячої води з використанням котла. Котел, що окрім опалення забезпечує ще і ГОП, називається двоконтурним. Двоконтурний котел може бути проточного типу або з вбудованим бойлером.

  У випадку, коли потреби в гарячій воді не дуже великі (біля 10-15 л/хв при нагріванні на 30 С), то логічним є придбання двоконтурного котла проточного типу.

  Більш комфортні умови гарячого водопостачання можна одержати, установивши котел з вбудованим бойлером. Його основні переваги - це 45-60 літрів (у залежності від моделі) гарячої води, постійно готових до використання. Окрім того, бойлер дозволяє мати на якийсь час запас гарячої води у випадку відключення газу. Але, звичайно, за комфорт доводиться платити, і деякі недоліки в котлів з вбудованим бойлером теж існують - це більші габарити і вага, а також більші витрати газу для підтримки води в бойлері постійно нагрітою.

  Якщо ж Ви звикли витрачати багато гарячої води й у Вас кілька точок забору води, що працюють одночасно, та ще й з великим споживанням гарячої води (ванна, джакузі, душ тощо), то можна до одноконтурного котла (як, утім, і до двоконтурного), підключити бойлер великого обсягу, наприклад 200 літрів. Практично завжди це гарантує задоволення потреб у гарячій воді навіть дуже вимогливого покупця.

  Порівнюючи два варіанти двоконтурної схеми теплопостачання індивідуального будинку можна виділити наступні переваги двоконтурного котла:

 • максимальна компактність;
 • мінімальні терміни монтажу;
 • менша вартість (з урахуванням витрат на комплектуючі і вартості монтажу);
 • виграшний зовнішній вигляд, як при розміщенні двоконтурного котла в загальному корпусі, так і при установці корпусів котла і бойлера однакового дизайну у вертикальній або горизонтальній комбінаціях.

  До недоліків двоконтурного котла можна віднести:

 • обмеження за потужністю ГВП (особливо для настінних котлів) і за місткістю бойлерів (не більш 120-160 л);
 • обмеження за потужністю котла (в однокорпусному виконанні, як правило, не більш 40-50 КВт);
 • підвищена шумність деяких одноконтурних сталевих котлів з компонуванням "бойлер зверху";
 • ускладнений доступ до елементів устаткування, тому більші ремонтні витрати;
 • неможливість експлуатації одноконтурного котла під час ремонту бойлера.

  У будь-якому випадку, одноконтурний котел, доукомплектований бойлером, має набагато більші можливості по забезпеченню необхідної потужності ГВП у будинку підвищеної комфортності

  Порівняння "енергозалежних" і "енергонезалежних" газових котлів

  Газовий пальник
  Для енергозалежних котлів необхідним є електроживлення приблизно 220 В потужністю близько 200 Вт для настінних і 460 Вт для котлів, що встановлюються на підлогу.

  Такі котли:

 • відповідають найсуворішим вимогам безпечного спалювання газу без присутності людини, тобто призначені для використання у заміському будинку;
 • є цілком автоматичними, у тому числі автоматично включаються в роботу після поновлення подачі газу або електроживлення;
 • можуть доустатковуватися регуляторами роботи опалення з огляду на зовнішню або кімнатну температури, тобто забезпечувати економне витрачання газу;
 • керують пріоритетом готування гарячої води, тобто забезпечують оптимальне використання потужності котла;
 • здатні забезпечити будь-які варіанти використання котла (обігрів "теплої підлоги", басейнів, зимових садів тощо).

  Енергонезалежні котли не мають потреби в електроживленні, тому що оснащені ручними п'єзорозпалюванням і управлінням газовим клапаном за рахунок термопари.

  Ці котли:

 • за умовами газобезпеки не дозволяється залишати в роботі без присутності людини, тобто вони повинні використовуватися тільки в режимі постійного проживання в будинку;
 • не є цілком автоматичними, тому що після будь-якої перерви подачі газу вимагають ручного перезапуску;
 • не розраховані на регулювання роботи системи опалення і готування гарячої води.

  На чому не можна заощаджувати:

  1) На економічності котла
  Коефіцієнт корисної дії (ККД) більшості сучасних побутових котлів іноземного виробництва знаходиться на максимальному техніко-можливому рівні - 91-94%. Діапазон зміни ККД вітчизняних котлів досить широкий: від 80 до 90% в залежності від виробника і типу палива. Можна порахувати, що років за три-чотири економічний котел окупить ті гроші, що Ви за нього переплатили, і почне щорічно "заробляти" Вам певну суму, і навпаки.

  2) На надійності котла
  Почнемо з газових котлів. Їхня надійність і безпека визначається, насамперед, надійністю автоматики пальників. Газоавтоматика у дешевих котлах недосконала і ненадійна. Електричні і механічні дефекти цієї апаратури змушують виготовлювачів котлів забороняти їхню експлуатацію без постійної присутності людини. Не виключили котел, їдучи на роботу, за можливі наслідки відповідайте самі! Хіба можна оцінити грошима Ваші втрати, якщо повернувшись додому і вмикнувши світло, Ви тим самим викликали вибух газу, що нагромадився в будинку? Питання: за рахунок чого, не змінюючи нічого зовні, виробник може знизити вартість котла (щоб збільшити продажі)? У першу чергу, зекономивши на вартості сировини - металу котла. У сталевих котлах з однаковими параметрами (потужність, ККД тощо) Ви можете зустріти стінки котла товщиною навіть 2,5-3 мм. Там де стінка тогнша, там, звичайно ж, менший термін служби. У чавунних котлів вага також є індикатором надійності. У "легеньких" котлів менший обсяг водяних секцій, менш досконала проточна частина, що з рештою, призводить до росту нерівномірності локальних температур стінки секцій, амплітуди і частоти змін температури металу, тобто також знижуються надійність і термін служби котла.

  3) На апаратурі регулювання
  Як змусити працювати Ваше теплове устаткування найбільше економно і ефективно? Єдиний можливий спосіб - установити необхідну автоматику управління і регулювання, що забезпечить:

 • підтримку оптимального рівня температури в будинку при будь-якій зовнішній температурі і будь-якому графіку Вашого проживання в будинку;
 • підтримку оптимального рівня температури гарячої води, готовності і потужності системи ГВП при будь-якому графіку водокористування;
 • раціональне використання корисної потужності Вашого котла в залежності від конфігурації теплової схеми будинку, параметрів і виду навантаження (постійна, сезонна, з добовим графіком або "пікова" тощо) різних споживачів тепла.

  Чи знаєте Ви, що зменшення температури в приміщенні всього на 1 C знижує витрати тепла на опалення приблизно на 3%. Забезпечити такий жорсткий контроль температури вручну здійснити неможливо, тобто Ви завжди або перегріваєте приміщення, або мерзнете.

  Витративши на комплект автоматики для дизельного котла певну суму грошей Ви щорічно можете заощадити не менше:

 • 3% ККД за рахунок зниження на 1 C температури в будинку в режимі перебування (комфортна температура, що рекомендується - 20 С)
 • 3% ККД за рахунок зниження, у середньому, на 1 C температури в будинку під час сну, або в режимі тимчасової відсутності (економічна температура, що рекомендується - 16 С), а також при тривалій відсутності (температура, що рекомендується - "захист від замерзання" - 6-10 С)
 • 2% ККД за рахунок зниження робочої потужності котла і температури води в котлі завдяки регулюванню роботи опалення в залежності від зовнішньої температури повітря і регулюванню температури гарячої води згідно графіку водокористування; У такий спосіб, Ваші витрати на автоматику окупляться приблизно за 3 роки.

  4) На сервісному обслуговуванні
  Пам'ятайте, що будь-який виробник захищає своє устаткування від некваліфікованого втручання в його роботу, знімаючи гарантію при відсутності кваліфікованих пуско-налагоджувальних робіт. Бійтеся дешевизни послуг монтажу. Чищення котла і димоходу від сажі при неправильному монтажі дизельного пальника або вартість ремонту котла/пальника при неправильному підключенні легко перекриють Вашу удавану економію при відмові від більш дорогих, але дійсно кваліфікованих послуг.

  На чому слід заощаджувати:

  1) На заробітній платі іноземних робітників
  Поставте поруч два котли різних європейських виробників. При уважному аналізі Ви можете самі переконатися, що основні вузли, що визначають працездатність і надійність котлів, виготовлені одними й тими ж спеціалізованими фірмами - наслідок європейської інтеграції. Тепер порівняйте ціну - і зрозумієте, що чим більшим є рівень заробітної плати у країні, де вироблявся котел, тим більшою є і ціна.

  2) На послугах посередників і інтер'єрі магазинів
  Варто детально проаналізувати пропозицію на ринку, скориставшись, наприклад, прайс-рядками, розміщеними у нашому бюлетені. Адже майже завжди той самий котел можна знайти за ціною на 10-20% нижчою, ніж у дорогому магазині.

  3) На надлишковій складності устаткування
  Зрозуміло, що чим більше в якомусь виробі є складних пристроїв або функцій, тим він є складнішим, тим більшою є ймовірність виходу його з ладу і тем дорожчою вартість обслуговування і ремонту. Тому намагайтесь не платити за можливості, які Ви не збираєтеся використовувати. Наприклад, якщо котел з дизельним пальником буде встановлено в теплому приміщенні (у підвалі будинку), то Вам не потрібен пальник з підігрівом палива. Також проаналізуйте, якою автоматикою управління оснащено котел. Можливо, Вам непотрібна функція керування котлом за допомогою мобільного телефону, або, наприклад, програмування його роботи по днях тижня?

  Сподіваємось, що наші поради допоможуть Вам побудувати теплий і затишний будинок. Будемо раді відповісти на Ваші запитання

 • Неменш корисну інформацію Ви можете отримати в розділі ціни на котли

  Автор: Сергій Редчиць
  Джерело: http://www.technohit.com.ua