Домен продаётся. Связаться с владельцем

Вибір проектору для домашнього кінотеатру

Якщо Ви, сидячі у хорошому сучасному кінотеатрі, частенько мрієте про улюблений диванчик і холодильник, то можна Вас втішити: сьогодні кожен має змогу вдома створити власний домашній кінотеатр. Щоб наблизити перегляд фільмів у домашньому кінотеатрі до реальних умов, варто у якості пристрою для виведення зображення використовувати саме проектор і екран, а не телевізор, нехай навіть дорогий та з великою діагоналлю.

До речі! На нашому сайті Ви так само можете ознайомитися з ціновими пропозиціями на проектори

Щоб наблизити перегляд фільмів у домашньому кінотеатрі до реальних умов, варто у якості пристрою для виведення зображення використовувати саме проектор і екран, а не телевізор, нехай навіть дорогий та з великою діагоналлю.

Що стосується вибору певної моделі, то перше правило в цьому процесі звучить так: краще один раз побачити, ніж десять разів почути. Йдіть до магазину, вмикайте, дивіться, робіть висновки. Але перед візитом слід дещо знати про проектори, з чим ми спробуємо Вам допомогти.

DLP (Digital Light Processing ) чи LCD (Liquid Crystal Display)?

Що таке проектор? Уявіть собі екран ноутбуку, тільки дуже маленький. З одного боку ставимо лампу, з іншого - об'єктив, ось так влаштовано LCD-проектор. Коли замість рідких кристалів у матриці використовують мікро-дзеркала, це - DLP-проектор.

Отож, проектори відтворюють зображення за рахунок пропускання світла від потужної лампи через матрицю. Матриці бувають двох типів: DLP (розробка Texas Instruments) та LCD. Відмінність у зображенні, що дають такі проектори, полягає у глибині чорного кольору, що впливає на контрастність зображення.

При використанні DLP матриці чорний колір - це справді чорний, а у проекторів з LCD матрицею чорний колір, скоріше, є темно-сірим. Величина коефіцієнту контрастності в LCD-проекторів знаходиться в діапазоні від 200:1 до 800:1, а в DLP проекторів - від 450:1 до 2000:1. Якщо Ви спробуєте одночасно увімкнути два проектори різних типів але однакової яскравості, Ви самі зможете помітити цю різницю. При цьому врахуйте, що у хороших магазинах проекційне обладнання демонструють у спеціально підготовлених затемнених приміщеннях, і подумайте, чи зможете Ви досягти таких умов вдома.

Саме тип матриці є одним з факторів, що впливає на ціну виробу. LCD-моделі проекторів коштують дешевше у порівнянні з їхніми DLP-аналогами.

Отож, до переваг LCD можна віднести досить високий світловий потік, колірну насиченість зображення, компактність і невисоку ціну. Як відносні недоліки можна згадати трохи меншу максимальну контрастність, і невисоку кадрову розгортку. Окрім того, у деяких проекторів все-таки помітно "ефект мозаїки". Ф все ж, забезпечуючи високу якість зображення за розумні гроші, на проектори, що базуються на LCD технології, припадає левина частина продажів на ринку.

До переваг DLP проекторів варто віднести високу контрастність зображення (до 1:1800), відсутність ефекту мозаїки, точність і природність передачі кольорів, відсутність деформації зображення, що є особливо важливим для демонстрації відео. Додамо, що наймініатюрніші пристрої і найяскравіші проектори базуються саме на технології DLP. До недоліків DLP технології можна віднести "ефект веселки" - наявність райдужного ореолу навколо елементів зображення, менший вибір моделей і трохи більш високу ціну таких проекторів.

Офісний чи "домашній"?

При виборі проектору вибирайте саме ту модель, у документації до якої чітко вказано, що проектор призначено для домашнього використання.

Справа в тому, що офісні проектори використовуються для проведення різноманітних презентацій і спеціально розробляються для задоволення певних вимог: використання у великих, недостатньо затемнених приміщеннях, якість картинки не є аж надто важливою, більше цікавить яскравість, динамічні зображення на таких проекторах майже ніколи не виводяться тощо.

Домашні ж проектори є спеціально адаптованими саме для перегляду кінофільмів та телепередач в умовах звичайної кімнати.

Шумить і гуде?

Щоб зрозуміти, чи сильно шумить обраний Вами проектор, не варто довіряти думці продавців. Є простий спосіб перевірити - попросіть увімкнути по черзі "Вашу" модель і одну з найдорожчих, що є в магазині. І тоді, якщо у магазині тихо, самі зможете порівняти, оскільки дорогі моделі, як правило, є менш шумними. Заодно зможете порівняти і якість зображення та вирішити, чи варта вона різниці у ціні.

В принципі, шум роботи вентиляторів у проекторі для домашнього кінотеатру Ви повинні чути лише при повній тиші і то спеціально прислухаючись. Якщо ж шум є досить помітним, то варто ще раз переконатись, що перед Вами не офісна модель.

Кількість точок

Іншою важливою характеристикою якості зображення є кількість точок матриці. В принципі, тут все просто - чим більше точок, тим їх менше видно, а, отже, якість зображення вище. При цьому існує спеціальний пристрій, що "згладжує" відстань між точками, покращуючи "картинку", - дублікатор.

Яскравість На ціну проектора сильно впливає рівень його яскравості. Правильність визначення рівня яскравості, який Вам потрібен, дозволить заощадити значну суму.

Перш за все, необхідно чітко усвідомити, що вказана у документації яскравість (в люменах) характеризує світловий потік проектора, що розподіляється по всій площі екрану. Тому ширина екрану, який Ви збираєтеся використовувати, сильно залежить від яскравості проектора, причому не прямо пропорційно, а знаходиться в квадратичній залежності. Тобто, збільшивши ширину екрану (зображення) вдвічі, Вам доведеться (щоб не зменшилася яскравість зображення) використовувати в чотири рази потужніший проектор.

Насправді, вибір яскравості проектора - це пошук компромісу. Справа в тім, що чим більш яскравим є зображення, що дає проектор, тим більш соковитими і насиченими є кольори, але меншою - контрастність. Відбувається це тому, що в основі контрастності лежить режим відтворення максимально глибокого чорного кольору, а світло - ворог чорного кольору.

Шляхом експериментів Ви визначите, що установити ідеальний контрастний режим у DLP-моделях вдається при яскравості 600-800 ANSI люмен, а в LCD-моделях - у режимі яскравості 500-600 люмен, і навіть нижче. Цей простий факт і обумовлює те, що номінал яскравості для висококласних DLP проекторів складає 700-800 люмен, а в DLP і LCD-моделях середнього класу для одержання якісного зображення навіть існують режими зниженої яскравості.

Щоб допомогти Вам зорієнтуватися у виборі потрібної моделі, наведемо наступну таблицю:

Рівень зовнішнього освітлення Яскравість проектора (у залежності від ширини екрану)
150 см200 см250 см300 см
Кімната без затемнення, або з прозорими шторами (250 Лк) 2000-2500 3500-3700 5000-6000 7000-8500
Затемнена кімната (150 Лк)
- непрозорі штори
- напівпідвальне приміщення, тощо
1000-1200 2000-2500 3000-3500 4000-5000
Повне затемнення,або кімната без вікон (50 Лк) 500-600 600-800 900-1100 1500-1800

Настройка

Якість зображення, яке Ви отримаєте в результаті дуже сильно залежить навіть не від параметрів самого проектора, а від якості його настройки та зручності механізмів і організації цього процесу у обраному Вами виробі.

Зрозуміло, що як і монітор та телевізор, проектор теж вимагає настроювання, в першу чергу, правильної передачі кольорів. При цьому варто відразу при покупці домовитися (ще не дійшовши до каси), щоб до Вас приїхав спеціаліст з магазину чи сервісного центру і настроїв проектор. Бажано, щоб це було безплатно, але це вже як зможете домовитися. Якщо Ви вирішите викликати майстра пізніше, то Вам це може обійтися не менше 500?1000 грн.

Можна настроїти пристрій самостійно, але для того, щоб якість наблизити до ідеальної, Вам будуть потрібні окрім деяких технічних знань ще й спеціальне програмне забезпечення та диски, які також доведеться купувати. Такий спосіб коштуватиме дешевше.

Найдешевший спосіб - настроїти проектор, використовуючи лише Ваші суб'єктивні відчуття, "на глазок".

Існують п'ять основних параметрів, які слід настроювати в проекторах для домашніх кінотеатрів. Настроювати їх бажано в такому порядку:

 • яскравість (brightness)
 • контрастність (contrast)
 • кольоровість (color/saturation)
 • відтінок (tint/hue)
 • чіткість (sharpness/detail)

  Для того щоб почати процес настроювання зображення у Вашому проекторі, у першу чергу Вам необхідно буде вибрати кілька еталонних картинок, на яких Ви будете визначати оптимальний рівень параметрів. При цьому варто привести приміщення в той стан, у якому Ви збираєтесь зазвичай користуватися проектором: закрити штори, вимкнути лампи освітлення тощо.

  При настроюванні проектора без спеціального програмного забезпечення і без спеціальних калібрувальних DVD дисків і відеокасет Вам необхідно буде вибрати на якісній відеокасеті чи, що набагато краще, DVD плеєрі хорошу чітку картинку і зупинити пристрій в режимі "пауза".

  Для настроювання перших двох елементів - яскравості і контрастності бажано вибрати сцену з високою контрастністю, на якій присутні одночасно і максимально білі і максимально чорні елементи зображення. Обрані білі і чорні еталонні елементи зображення повинні складатися з видимих дрібних деталей.

  Потім слід встановити рівень яскравості Вашого проектора на максимум. Потім повільно зменшуйте рівень яскравості, доки чорний колір із сірого не перетвориться в реально чорний. Після цього продовжуйте зменшувати яскравість, слідкуючи за дрібними елементами та границями чорного кольору. Якщо деталі чорного кольору зникли, трошки збільшіть яскравість, щоб вони знову стали видимими.

  Аналогічно настроюється контрастність. Встановіть рівень контрастності на максимум. Далі поступово зменшуйте рівень контрастності, доки Ви не почнете розрізняти дрібні деталі білих об'єктів зображення.

  Також рекомендуємо повторити процедуру настроювання яскравості і контрастності 2-3 рази поспіль, оскільки ці параметри впливають один на інший.

  Дуже істотно впливає на якість зображення настройка кольорів. Для початку слід встановити максимальне і мінімальне значення кольоровості, щоб зрозуміти, як змінються при цьому зображення: якщо рівень кольору встановлено на мінімум, зображення стає чорно-білим, а якщо на максимум - зображення здобуває червонуватий відтінок. Для настроювання кольорів слід знайти картинку з яскравими насиченими кольорами, бажано, з обличчям людини.

  В першу чергу зверніть увагу, щоб колір обличчя був максимально, на Вашу думку, природним. Вже потім аналізуйте навколишні об'єкти, особливо траву, дерева та небо.

  На цій же картинці можна настроїти відтінок. Знову встановлюємо регулятор на максимум і на мінімум, помічаючи різницю. При максимальному значенні регулятора зображення зеленіє, а при мінімальному - червоніє. Регулюючи відтінок слід домогтися найбільш природних кольорів зображення.

  При настроюванні чіткості слід виставити такий рівень, щоб границі об'єктів були в міру згладжені і не зливалися з фоном та іншими об'єктами.

  Іноді у проекторах є й інші настроювання зображень, наприклад температура кольорів, або баланс кожного з трьох кольорів (червоний, зелений, синій). Використовуйте їх лише якщо якість зображення після всіх настроювань Вас не влаштує.

  Ще одним дуже важливим пунктом у настройці проектора, є геометрична корекція зображення. Коли проектор встановлюється під значним кутом до осі екрану, зображення виходить злегка деформованим, набираючи форму трапеції. Усунути трапецеїдальні деформації можна різними способами:

 • змінюючи нахил екранної полотнини (ця можливість передбачена в деяких моделях проекційних екранів)
 • використовуючи алгоритм цифрової корекції
 • використовуючи технологію оптичної корекції (lens shift).

  Хоча останній спосіб є найбільш ефективним, тому що не допускає втрат якості зображення, реалізований він переважно в дорогих і потужних моделях. В інших випадках можна скористатися алгоритмом цифрової корекції геометричних перекручувань, заснованому на методі компресії. Деякі виробники обладнують свої проектори функцією цифрової корекції трапеції не лише по горизонталі, але і по вертикалі. Це дає можливість установити проектор збоку від екрану, наприклад, на полиці чи на шафі, і одержати при цьому неспотворене прямокутне зображення.

  Закінчивши процес настроювання не забудьте, якщо це потрібно, зберегти зроблені зміни!

  Відстань від проектора до екрану

  Для кожної моделі проекторів існують екранні калькулятори і складні таблиці, але принцип, покладений в основу розрахунків оптики проекторів надзвичайно простий. Виявляється, людина може зосереджено (не рухаючи очима) розглядати об'єкт, ширина якого дорівнює половині відстані до нього. От цим простим принципом і керуються виробники проекторів. Тому оптика практично всіх проекторів розроблена таким чином, що він повинен стояти на відстані від екрана, рівній подвійній ширині екрана, плюс-мінус 20%.

  Оптика

  Про оптику в магазинах згадують рідко, тому що гарною оптикою мало хто з виробників може похвалитися.

  Більшість проекторів мають об'єктиви зі змінною фокусною відстанню (варіо-об'єктиви). Ці об'єктиви дозволяють змінювати розмір зображення на екрані, не переміщуючи сам проектор. На деяких проекторах зміна фокусної відстані відбувається вручну, інші оснащено моторизованими об'єктивами, що дозволяють масштабувати зображення за допомогою пульта дистанційного управління.

  Ручне керування є більш швидким і точним, а моторизований об'єктив зручно використовувати, коли приладом доводиться управляти на відстані, наприклад, якщо проектор закріплено високо під стелею.

  Деякі виробники у найбільш дорогих і потужних моделях проекторів передбачають використання змінної оптики: додаткові довгофокусні об'єктиви дозволяють використовувати проектори у великих залах, а ширококутові об'єктиви - в умовах обмеженого простору.

  Лампа

  У більшості сучасних проекторів застосовуються довговічні лампи з терміном служби 1000-4000 годин, а це значить, що навіть при частому використанні проектора, заміняти лампу буде потрібно лише через кілька років. У всіх проекторах встановлюється лічильник роботи лампи, що вчасно нагадає про необхідність її заміни.

  Важливо пам'ятати, що лампа коштує дорого (більше $400), тому експлуатувати її потрібно правильно. Щоб лампа справно відробила свій ресурс, важливо правильно вимикати проектор - спочатку вимикається лампа, потім проектор охолоджує лампу вентилятором, і лише після цього можна відключити живлення проектора.

  Останнім часом розширення попиту на проектори середньої потужності для домашніх кінотеатрів спонукало виробників випускати проектори зі збільшеним терміном служби лампи. Як правило, вони цілком ідентичні більш потужним моделям, але під час роботи використовується не вся потужність лампи, тому термін її служби істотно зростає.

  Джерело сигналу та роздільна здатність

  Основним джерелом якісного відеосигналу для домашніх кінотеатрів є DVD плеєри і приймачі супутникового телебачення. Також можна використовувати відеомагнітофони та звичайні тюнери, але досягти високої якості зображення навряд чи вдасться.

  Для проекторів, призначених для роботи з відеосигналом, важливим параметром є число рядків, що можуть відображуватися. Від нього залежить максимальний формат відеосигналу, що може бути відображений без компресії. Цей параметр може варіювати від 250 до 750 рядків. Бажано, щоб проектор підтримував стандарт EDTV (Enhanced Definition Television), що використовує прогресивну (по-рядкову) розгортку зображення. Правда, щоб реально оцінити переваги цього стандарту, потрібно, щоб джерело сигналу (наприклад, DVD-плеєр) також його підтримував. Для роботи з EDTV необхідною є наявність також компонентного відеовходу. Практично всі проектори мають композитний і s-video входи. Отже, для забезпечення найкращої якості зображення варто вибирати EDTV сумісний апарат.

  У залежності від основного джерела відеосигналу (телебачення або DVD) варто вибирати формат проектора (4:3 або 16:9, див. детальніше статтю про вибір телевізора). Для роботи з EDTV сигналом цілком достатньо режиму SVGA.

  Тому, якщо Ви плануєте використовувати проектор лише для демонстрації відеофільмів, то можливостей SVGA режиму (800x600) буде цілком досить. Це обумовлено тим, що в кожнім з найбільш розповсюджених відеостандартів кількість видимих телевізійних рядків не перевищує 600 (488 рядків у форматі NTSC, 576 рядків у форматах PAL і SECAM).

  Якщо проектор планується використовувати для перегляду DVD-дисків або супутникового телебачення, то для отримання співвідношення сторін зображення 16:9 Вам слід купувати проектор з підтримкою режимів W-SVGA (848 x 480) або W-XGA (1366 x 768 або 1280 x 720 пікселів).

  Якщо ж Ви плануєте підключати до проектора ще й комп'ютер, щоб мати змогу дивитися фільми, фотографії чи гратися в ігри, то тут підхід до вибору роздільної здатності має бути суворішим.

  Найбільш якісне зображення буде отримано, якщо режим проектору і режим, встановлений у комп'ютері, з якого подається відеосигнал, збігаються. Таким чином, параметри реальної роздільної здатності проектора варто вибирати такими, щоб вони відповідали режимові, котрий найчастіше використовується Вами при роботі зі своїм комп'ютером. Практично всі проектори здатні працювати й у більш високих режимах, але при цьому відбувається втрата якості зображення, що може бути помітно при відображенні тонких ліній.

  Існують декілька стандартних режимів проекторів:

 • VGA - 640 x 480
 • SVGA - 800 x 600
 • XGA - 1024 x 768
 • SXGA - 1280 x 1024
 • UXGA - 1600 x 1200

  Управління проектором

  Зручність управління - дуже важливий фактор. Основним засобом управління проектором є інфрачервоний пульт ДУ, яким комплектується кожна модель. Цілком або частково контрольні функції продубльовано і на панелі управління, розміщеній на корпусі самого проектора, але кожного разу бігати до проектора - не зовсім зручно. Часто до ряду функцій управління доступ можна одержати лише за допомогою пульту ДУ.

  Більшістю сучасних проекторів також можна керувати спеціальними командами, що передаються з комп'ютера через інтерфейс RS-232. З іншого боку, можливо здійснювати керування комп'ютером з проектора, з'єднаного з системним блоком через послідовний або USB-порт.

  Виробники

  Що стосується виробників, то ми лише згадаємо назви брендів, під якими випускаються проектори, і Ви самі побачите, що ці фірми не потребують особливих коментарів: Hitachi, InFocus, Sony, Panasonic, Sanyo, Toshiba, ViewSonic, NEC, Mitsubishi, Optoma, LG, Proxima, Epson.

 • Неменш корисну інформацію Ви можете отримати в розділі ціни на проектори

  Автор: Сергій Редчиць
  Джерело: http://www.technohit.com.ua