Домен продаётся. Связаться с владельцем

Як встановити пральну машину у старому будинку

У нашому виданні ми вже неодноразово писали про необхідність попередніх консультацій з електриком при бажанні придбати до своєї домівки новий, сучасний і потужний електроприлад. Якщо у Вас немає знайомого електрика, спробуємо окреслити коло проблем, які можуть у Вас виникнути в цьому випадку...

До речі! На нашому сайті Ви так само можете ознайомитися з ціновими пропозиціями на пральнi машини

Коли Ви нарешті вирішили придбати собі пральну машину (посудомийку, водонагрівач, масляний обігрівач, кондиціонер чи будь-який інший потужний прилад) Вам слід бути готовим до того, що на цьому Ваші витрати не припиняться. Навпаки, вони лише починаються. І справа не лише в тому, що тепер Вам доведеться купувати якісні порошки для автоматичних пральних машин. Зрештою, придбавши пральний автомат, Ви отримаєте натомість масу вільного часу, який коштує набагато більше.

Проблема в іншому. По-перше, деякі прилади потребують кваліфікованого монтажу та підключення. Але, на щастя, сьогодні більшість пристойних магазинів з продажу техніки для дому вже включають таку послугу до ціни приладу. По-друге, будь-який прилад вимагає відповідного живлення електрострумом. І от саме тут щасливого покупця і чекають несподіванки.
Отож, уявіть себе власником нової пральної машини. Припустимо, Ви дочекалися майстра сервісного центру, що має підключити її до системи водопостачання та каналізації, та показали йому місце, де ту машину має бути встановлено. Якщо фірма-продавець досвідчена, а майстер, що на неї працює, є не просто сантехніком, а справжнім фахівцем, він відразу поцікавиться, як Ви збираєтеся живити пральну машину електрострумом.

Отож, Проблема перша

Тут Ви можете з подивом помітити, що у Вашій ванній кімнаті немає розетки. Так, до цього Ви голилися електробритвою на кухні, перекриваючи звук кавомолки, а Ваша дружина сушила волосся після душу у спальні, заважаючи спати не лише Вам, але й найближчим сусідам. Це було не дуже зручно, але не надто сильно Вас турбувало. А от з пральною машиною справа інша - її у спальні не встановиш.
Чому у всьому світі у ванних кімнатах є розетки, а у наших будинках їх немає? Питання риторичне. Мабуть з тієї ж причини, чому раніше у продажу не було туалетного паперу, а можливості купити меблі люди чекали десятиліттями. Але, папір вже давно з'явився, меблів навкруги повно, а от розеток у ванних кімнатах - катма. То що ж робити?

Однофазний лічільник "Росток" СО 5000

Скажу Вам по секрету, що не варто телефонувати до ЖРЕО та викликати електрика. По-перше, жодну хорошу річ не назвуть "ЖРЕО". По-друге, якщо електрик до Вас і з'явиться, розетку у ванній кімнаті він Вам не встановить - це заборонено інструкцією, оскільки не передбачено проектом Вашого будинку. Якщо ж майстра все ж більше цікавлять Ваші гроші, ніж робоче місце (або трапиться електрик не з ЖРЕО), то Ви стикнетесь з наступною проблемою.

Проблема друга - заземлення

Якщо Ви живете у будинку, який було збудовано ще за радянських часів, а на капітальний ремонт грошей у Вас немає, то вже давно помітили, що жоден сучасний електроприлад іноземного виробництва, чи то фен, чи то праска, не хоче встромлятися до Вашої розетки. Не хоче, та й край. Не думайте, що це провокація проти незалежної України з боку наших ймовірних ворогів. Просто такі були раніше стандарти. Чому? Дивись попередній розділ.

Звичайно, якщо Ви звернетесь до магазину, де придбали фен, Вам запропонують (хоча це й суворо заборонено існуючими правилами продажу електротоварів) спеціальний адаптер, за допомогою якого Ви зможете користуватись своїм феном, маючи розетки старого зразку. Особливо економні просто розширюють отвори у стандартній розетці за допомогою підручних матеріалів. Але, насправді, штепселі деяких потенційно небезпечних електроприладів спеціально (а не з метою ускладнити Вам життя) зроблені більш товстими, щоб їх неможливо було встромити до розетки без заземлення. Якщо хтось вже забув курс шкільної фізики, повідомляємо: заземлення електроприладів необхідне для того, щоб у випадку потрапляння напруги на корпус приладу струм протікав не крізь Ваше тіло, а через провід заземлення поглинався нашою багатостраждальною планетою. (Також пам'ятайте, що у випадку виходу приладу з ладу з причини відсутності у розетці заземлення, у гарантії Вам буде відмовлено!)

Звичайно, якщо Ви спокійно реагуєте на враження електричним струмом, можете вмикати пральну машину до звичайної розетки через той адаптер. Також можна це робити, якщо пральною машиною користуються Ваші дружина чи теща, які Вам вже сильно набридли. Якщо ж ні - тоді Вам треба встановити у ванній кімнаті не просто розетку, а розетку з заземленням. Тобто до такої розетки підведено цілих три дроти: "фаза", "нуль" та "заземлення".

Тут виникає питання - де ж те заземлення береться? Відповідь проста - з Землі. Звичайно, якщо Ви живете у приватному будинку, то можете відповідно до стандартів електропостачання закопати біля свого будинку шматок рельсу з приєднаним до нього дротом. Але, якщо Ваша квартира знаходиться на восьмому поверсі, справа дещо ускладнюється.

Власникам будинків, обладнаних електроплитами повезло - заземлення у них в квартирі є. Отож, підвести його до розетки у ванній кімнаті можна буде або з кухні від розетки електроплити, або безпосередньо від щитку електроживлення квартири. Ледь не забули сказати - зверніть увагу, щоб усю проводку було виконано дротом відповідної товщини, краще за все - мідним!

Але, якщо плита у Вашому будинку газова - справи кепські. Перш за все, можна поцікавитися у електрика з ЖРЕО щодо того, чи є заземлення на щитку на Вашому поверсі, або на щитку живлення будинку. Якщо є - це полегшує справу. Хоча так просто затягти проводку до Вашої квартири Вам ніхто не дозволить (потрібен дозвіл), але якщо заземлення немає взагалі, то і узгоджений проект Вам не допоможе.

Що ж роблять у таких випадках наші кмітливі умільці? Зазвичай, вони під'єднують провід заземлення до того ж "нуля". Тобто у Вашій розетці дійсно є три дроти. Але, насправді, це: "фаза", "нуль" та ... "нуль". Вам варто поцікавитися в електрика, що взявся встановити Вам розетку у ванній, чи не зробив він саме так. Бо слід розуміти, що, по-перше, це є порушенням правил електропостачання, а по-друге, існує небезпека не лише враження електричним струмом, але й повного виведення з ладу електроприладу. Це може статися через п'ять років, а може і завтра. Якщо полюбляєте грати у рулетку з долею - забудьте про все вищесказане.

Отож, якщо Ви таки вирішили проблему з заземленням, приходить черга наступної проблеми.

Проблема третя - автомати

Радісно увімкнувши пральну машину до щойно встановленої розетки, завантаживши білизну, засипавши пральний порошок та виконавши інші дії згідно інструкції, Ви гордо вмощуєтесь біля пральної машини, дивлячись крізь "ілюмінатор" на дивні картини, які утворюють Ваші сорочки, зав'язуючись в вузол з простирадлом.

Але кіно швидко закінчується - у квартирі зникає світло. І коли Ви навпомацки знаходите сірники чи ліхтарик і добираєтеся до щитку, то розумієте, що вимкнувся запобіжний автомат ("пробки"). Ви його вмикаєте, а він знову "вистрілює". Через деякий час Ви здогадуєтеся, що слід вимкнути з розетки пральну машину. Лише тоді світло знову з'являється.

Не лякайтеся, пральна машина справна. І розетка, можливо, відповідає усім нормам. Просто пральна машина-автомат, як правило, приєднується лише до холодної води. Отож, щоб прати, вона повинна цю воду нагрівати. А нагрівання у пральній машині здійснюється за допомогою водонагрівача - електроприладу досить великої потужності. Такий прилад вимагає, щоб автоматичний запобіжник витримував силу струму у 10 А (амперів).

Якщо Ви власник квартири з електроплитою, то Вам знову ж таки повезло - можете під'єднати пральну машину до того ж автомату, який захищає плиту, та щасливо користуватися плитою і пральною машиною (разом, або по черзі). Якщо ж плита у Вас газова, то слід знову діставати з тумбочки гроші, відкладені на літній відпочинок.

Четверта проблема - лічильник

Справа в тому, що у будинках радянської забудови, обладнаних газовими плитами, встановлювались лічильники, розраховані на потужність до 1.5 кВт. Дізнатися про це можна легко, знайшовши на Вашому лічильнику відповідні цифри. Звучить весело, але у такому будинку не можна вмикати до розетки не лише пральну машину, але навіть нормальний фен, пилосос, обігрівач чи електрокип'ятильник. Адже усі ці прилади можуть мати потужність більшу за згадану!

Тобто вмикати їх можна, але дуже легко можна залишити без світла не лише свою квартиру, але і увесь будинок. Також легко можна вивести з ладу свій лічильник електроструму. Щоб цього не сталося, слід обов'язково замінити старий лічильник на новий - більш потужний.

Однофазний лічільник "Росток" СО 5020

Зрозуміло, що самотужки це зробити не вдасться - лічильник опломбовано. Отож, знайшовши час, Ви прямуєте до свого енергопостачальника (бо додзвонитися туди по телефону і отримати консультацію навряд чи вийде). Відстоявши чергу, Ви звертаєтесь з відповідним питанням до інспектора. І тут виявляється, що для заміни лічильника на більш потужний Вам потрібно замовити і отримати нові технічні умови (ТУ).

Отримавши адресу інституту, який виготовляє потрібний документ, Ви прямуєте на інший кінець міста. Там, на щастя, черги невеликі, але потрібно заповнити анкету та чекати (в залежності від сплаченої суми) від трьох днів до двох тижнів. В анкеті слід вказати граничний розмір потужності, яку Ви збираєтесь споживати. Радимо вказати - 5 кВт. Це достатньо для роботи пральної машини та більшості приладів, але не вимагає виготовлення проекту електропостачання.

Коли спливе визначений час, Ви сплачуєте виставлений Вам рахунок та отримуєте необхідний папірець - ТУ на заміну лічильника на вказаний у документації тип. Тепер Ви радісно прямуєте знову до енергопостачальника, вистоюєте чергу і дізнаєтеся, що у виданих Вам умовах вказано, що Вам слід під'єднатися до поверхового щитку електроживлення. А належить цей щиток не Вам, і навіть не енергопостачальній організації, а власникові будинку (тобто, як правило, ЖРЕО). Тому слід спочатку отримати в нього (чи в неї?) дозвіл.

Ну, ЖРЕО то ЖРЕО. От Ви вже і на прийомі в головного інженера. Не радимо щось розповідати про кондиціонери, обігрівачі та іншу екзотику. Адже багатий платить в ЖРЕО вдвічі, а то й втричі більше. Просто скажіть, що купили пральну машину. Це для ЖРЕО звучить зрозуміліше. А от чи дадуть Вам там дозвіл, сказати наперед ми не беремося. Той факт, що Ви і так приєднані до щитку і вже давно користуєтеся електрообігрівачем, коли батареї ледь гріють, нікого не цікавить. Адже Вам потрібен дозвіл - а його можна і не давати. Авжеж, швидше за все дадуть, хоча і доведеться домовлятися. Але якщо Ви вже не перший розумник у під'їзді, який хоче збільшити споживання з 1.5 кВт до 5 кВт, то можуть попросити не лише "подарунок вдячності", але й вимагати виконання деяких умови.

Ці умови інженер і напише у Ваших ТУ у вигляді резолюції. Не спішіть до енергоконтори, спочатку слід все написане виконати. Якщо Вам не пощастило, або Ви не сподобалися ЖРЕО, - справи кепські. Вас можуть попросити: перетягнути усі кабелі живлення у стояку під'їзду, викопати траншею від найближчого щитку та замінити кабель, що веде до Вашого будинку, або прокласти нову лінію високовольтних передач від найближчої ТЕЦ (жартуємо, але лише в частині, де йдеться про ТЕЦ).

Не погоджуйтесь. Простіше поміняти Вашу квартиру на квартиру у новому сучасному будинку з нормальним енергопостачанням. Грошей, витрачених на прокладку кабелю, вистачить на доплату різниці вартості квартир. Також врахуйте, що під час цієї процедури весь будинок (під'їзд) буде жити без електрики. Коли сусіди дізнаються, хто це все розпочав, не захочете і пральної машини.

Отож, якщо Вам таки вдалося обійтися з ЖРЕО "малою кров'ю" та отримати на ТУ печатку цієї організації (з такою доброю назвою) і резолюцію "Не возражам", можете бігти до енергопостачальника. Там, взявши у Вас ТУ, випишуть дозвіл на заміну електролічильника.

Тепер Ви радісно прямуєте до першого ліпшого магазину та купуєте там лічильник відповідного типу (вказано у ТУ) за власні гроші. Не забудьте отримати паспорт (він Вам ще знадобиться) та гарантійний талон, а також перевірити цілісність заводських пломб. В призначений час (можливо) до Вас з'явиться монтер, що замінить Вам лічильник, а старий забере, бо це, виявляється, власність, енергопостачальника!? Правда, Ви можете скористатися послугами будь-якої сторонньої організації, що має дозвіл на проведення подібних робіт, або просто знайти дипломованого електрика. Тоді старий лічильник Вам доведеться власноруч віднести до енергоконтори.

Після цього Ви, захопивши квитанції про сплату усіх попередніх рахунків за старим лічильником, не забувши також паспорт та документацію на новий лічильник, черговий раз відстоявши чергу в офісі енергопостачальника, укладаєте новий договір на постачання Вашої квартири електроенергією та отримуєте наряд на пломбування лічильника.

Все, Ваше "ходіння по муках" скінчилося. Звичайно, пломбувальник може прийти і через два чи три місяці, або і не прийти зовсім, але не переживайте. Це вже не Ваші проблеми. Тепер Ви вже можете сміливо користуватися усіма приладами, потужність яких (сумарна) не перевищує 5 кВт.

Що, Ви хочете запитати, а що робити, коли Вам хочеться мати підлогу з підігрівом, джакузі, сауну, кондиціонер в кожній кімнаті та власну систему електричного нагріву води? Це потягне на десятки кВт. Тоді Вам точно треба встановлювати більш потужний лічильник, або, швидше за все, трьохфазний лічильник. А це вже вимагає не лише виготовлення ТУ, але й проекту енергопостачання, який слід затвердити в багатьох інстанціях та отримати масу інших дозволів. Ну, і ще декілька тисяч гривень на витрати. Але це вже зовсім інша історія...

Звичайно, можна всім цим не займатися, але, якщо не хочете бути "крайнім" у випадку аварії у системі енергопостачання будинку (яка у старих будинках і без Вас у жахливому стані), краще вчасно отримати усі необхідні дозволи. Сподіваємось, що ми не відбили у Вас бажання купувати пральну машину чи кондиціонер. Хоча радянська спадщина ще й досі псує нам нерви та краде наш час, все ж варто пройти усю цю процедуру, щоб обладнати свою домівку різними такими необхідними сьогодні в побуті електроприладами.

Неменш корисну інформацію Ви можете отримати в розділі ціни на пральнi машини

Автор: Сергій Редчиць
Джерело: http://www.technohit.com.ua